Otevírání bran adventu

Den před svátkem svatého Ondřeje 29. listopadu 2019 jsme u svatého Jiljí společně prožili mši svatou s žehnáním veseloškolních adventních věnců. ​

Už naše putování do kostela vzdáleného necelých 1,5 km se setkalo se zájmem turistů i stánkařů, kteří si právě začali rozkládat své obchůdky na adventních trzích Staroměstského náměstí a nestačili koukat na zástup dětí hrnoucích se kolem orloje na Ryneček a do uliček Starého města. Částí královské cesty a po stopách dějin jsme doputovali do starodávného chrámu pod ochranou poustevníka Jiljího a dominikánského řádu.

Barokně přestavěný gotický kostel se zaplnil opravdu do posledního místečka a školní kapela i naše hlasy rozezněly posvátné místo radostí a jásáním. Krása hudby zažehla u několika menších dětí touhu přidat se ke školnímu sborečku, jen co trošku vyrostou. Nám ostatním kouzlo hudby pod vedením paní učitelky Frassové proměnilo každodennost ve svátek.

Hned na začátku byly slavnostně vykropeny a požehnány dva adventní věnce pro dvě budovy naší školy. Každé ráno nám budou připomínat, že do krátících se dnů se pomalu chystá přijít Světlo světa.

Následná mše svatá začala průvodem k oltáři, kam doputoval nejen otec Jindřich, ale také řada ministrantů z nejvyšších ročníků 1. i 2. stupně, kteří se s nadšením zhostili své služby kolem oltáře. Četlo se, zvonilo, přimlouvalo, přinášelo i odnášelo a to vše statečně před očima netradičního auditoria čítajícího takřka dvě stovky účastníků, jejichž věkový průměr byl i přes posily z řad rodičů a učitelů neobvykle nízký. Novinkou se staly komentáře částí mše svaté s ustavičným dialogem mezi knězem a dětmi. Komunikovalo se nejen slovy, pohledy, úsměvy, ale i máváním a dalšími gesty.

Neformální atmosféra vyvrcholila především při kázání, které otec Jindřich uskutečnil netradičně putováním mezi lavicemi, aby byl on i jeho slovo, co nejblíže dětem. Uchvátilo nás jak dokázal osobně oslovit takřka každého přítomného. Základní myšlenka, která zaznívala v souvislosti s adventem i v souvislosti s naší situací, byla spojena se slovem TRPĚLIVOST. Je důležité mít trpělivost s lidmi kolem, se sebou samým, se světem, ale především s časem, který musí plynout svým tempem a jen těžko jej donutíme něco přeskočit či obejít zkratkou. Občas se čekání zdá nekonečně dlouhé, ale vše má svůj správný čas. Nejen Vánoce, ale třeba i vybudování důvěry nebo navázání zbrusu nových vztahů.

Pak z nebe sestoupil do bílého chleba a jiskřivého vína Bůh a otec Jindřich neočekávaně zavelel k políbení políbením pokoje. Nastala skutečně hlasitá radost i objímání a na dlouhé minuty se andělé a svatí usmívali na nefalšovanou lásku.

K oltáři poté přistoupila naprostá většina účastníků, tu k setkání s Bohem v eucharistii, tu k požehnání prozařujícímu stíny a tíhu každodennosti.

„Jděte v pokoji“ nás zvedlo na nohy, které nás donesly zpět do školy o poznání proměněnější. Začal přece čas čekání na Ježíška.

Zahájení školního roku ve Veselé škole

26. 8. 2019

Školní rok 2019/2020 bude zahájen v pondělí 2.9.2019 v 8:30 hod. v Soukenické 10 pro 1. stupeň, v Soukenické 20 bude budova… Otevřít

VYUČOVACÍ HODINY

2. 9. 2019 Otevřít

6. 9. 2019

Zde najdete informace, kdy se konají třídní schůzky.