Duchovní život školy

Duchovně-pastorační plán

Hlavní cíle

• Reflektovat průběh liturgického roku a vést žáky k vnímání souvislostí mezi kalendářním a liturgickým rokem, mezi lidským životem a Boží přítomností. Vnímat bohatství, smysl a vzájemnou propojenost běhu kalendářního roku s liturgickým. Vnímat velikost a hodnotu člověka, lidskost a velikost Boha „v čase“.

• Utvářet vztah k duchovním a křesťanským hodnotám, porozumět některým tradicím.

• Podpořit klima a atmosféru školy, podpořit kulturu a kvalitu školy, vzájemné vztahy společenství, ale i rozvoj osobnosti každého žáka.

• Vytvářet rozměr a přesah církevní školy. Rozvíjet ekumenické vztahy ve všeobecké církvi.

Pravidelné aktivity

• Součástí vzdělávávacího programu Veselé školy je výuka náboženské výchovy jako povinného předmětu, v každém ročníku 1 vyučovací hodina týdně.
  • Škola má ustanoveného školního kaplana, který zde působí, je k dispozici žákům, zaměstnancům, rodičům, spolupracuje s vedením školy, pedagogy, účastní se pedagogických rad. Nabízí svátostnou pastorační službu. Působí i jako pedagog. Je vždy přítomen po mši svaté ve škole a je k dispozici k případným rozhovorům, žádostem o přijetí svátostí apod. Individuálně je možné se s ním domluvit i v jiném čase. Vede výuku náboženství na 2. stupni. Dle potřeby a domluvy je zapojen i do dalších aktivit a projektů školy.
  • Každé ráno od 8:15 do 8:30 na každém stupni zvlášť probíhá tzv. ranní zpívání. Žáci se společně sejdou a prostřednictvím různých témat, příběhů a úvah k zamyšlení jsou jim přibližovány křesťanské i obecně lidské hodnoty, spojeno se zpěvem písní a požehnáním do nového dne.
  • 2x za měsíc se schází Veseloškolská schola k nácviku křesťanských písní (chval), které zpíváme s kytarou a dalšími hudebními nástroji při našich bohoslužbách a jiných církevních příležitostech (např. na Den církevního školství). Vedoucí scholy je paní učitelka Lenka Chocenská.
  • 1x za měsíc je buď mše svatá, nebo bohoslužba slova pro 1. stupeň a 2. stupeň zvlášť ve školní kapli či pro celou školu v kostele v blízkém okolí. Na naše školní bohoslužby jsou zváni i rodiče.
  • V postní době pořádáme duchovní obnovu pro zaměstnance školy vedené školním kaplanem.
  • 1x za rok probíhá duchovní obnova pro skupinky našich žáků rozdělené podle věku. Žáci mohou strávit čas v klášteře, čekají je hry, rozhovory i slovo s duchovním rozměrem.
  • 1x za měsíc se schází pastorační tým, který v čele se školním kaplanem má na starost duchovně-pastorační plán školy a pomáhá žákům i kolegům s otázkami víry. Členy pastoračního týmu v čele se školním kaplanem jsou: Anna Vostradovská, Lenka Tereza Pecharová, Lenka Chocenská, Veronika Modráčková, Barbora Vlasatá, Konstantin Moravenov, Martin Jeřábek, Libor Duchek a Radislav Novotný. Realizují také zvlášť pro 1. stupeň a zvlášť pro 2. stupeň každý den ranní zpívání.

Aktualizace: 6. 2. 2024

Školní kaplan:

Mgr. Martin J. Klusáček, DiS (bratr Athanásius)

• telefon: 775 088 538
  • email: kaplan@veselaskola.cz
  • rozvrh: pátek 8:15 - 13:50
    • plně k dispozici od úterý do pátku na Soukenické 20
    • řeckokatolický jáhen, člen Třetího řádu premonstrátů královské kanonie na Strahově

další spolupráce:

Mgr. Konstantin Moravenov

• telefon: 725 146 226
  • email: moravenov@veselaskola.cz