Třídní učitel:

Ukázky našich povedených komiksů do soutěže "Vykoumej komiks!"

Připomínka exkurze za Poslední večeří Páně do Ječné ulice (na Prašinu:-)

ÚKOL na ČJ - procvič si psaní všemi deseti a zkus dokončit svoji verzi jedné absurdní pohádky (alespoň na 600 znaků - do LibreOffice Writer):

Přepis textu: Absurdní pohádky – online Psaní všemi deseti (umimeinformatiku.cz)

PROCVIČUJEME SLOVESA(alespoň na štít 3):

Časování sloves (slova ve větách) (střední) – online Vpisování (umimecesky.cz)

Podmět a přísudek (lehké) – online Rozbory (umimecesky.cz)

Druhy přísudku (střední) – online Rozhodovačka (umimecesky.cz)

PRO UKRAJINSKÉ ŽÁKY - ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ УЧНІВ

Jídlo a vaření (lehké) – online Slova ve větách (umimecesky.cz)

Antonyma (slova protikladná) (lehké) – online Slova ve větách (umimecesky.cz)

English - Rodina, lidé, vztahy (lehké) – online Anglická slovíčka

English - měsíce (lehké) – online Pexeso (umimeanglicky.cz)

English - činnosti v domácnosti (střední) – online Anglická slovíčka

V tyto dny máme mnoho příležitostí prozkoumat slovanskou abecedu, kterou původně vymysleli sv. Cyril a sv. Metoděj. Tuto abecedu používá: běloruština, bosenština, bulharština, církevní slovanština, černohorština, makedonština, ruština, rusínština, srbština, ukrajinština.

У ці дні ми маємо багато можливостей дослідити слов’янську абетку, яку спочатку винайшов св. Кирила і св. Мефодія. Використовується цей алфавіт: білоруський, боснійський, болгарський, церковнослов’янський, чорногорський, македонський, російський, русинський, сербський, український.

15. 2. 2022 jsme si udělali takový malý rozpustilý masopustní průvod v originálních maskách z pracovních činností. Za doprovodu písničky "Jémine, Domine, masopust pomine..." jsme vyrazili do ulice a náš maškarní rej zakončili v budově 2. stupně ZŠ :-)

14. 1. 2022 k nám do třídy zavítala Mojmírova sestra - Eliška Bártová, studentka architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (čili Umprum). Připravila pro nás workshop, kde jsme si zahráli na architekty a vytvářeli návrhy domků na stromě pro dětské hřiště.
28. 1. 2022 Skici našich návrhů byly následně vystaveny v rámci projektů klauzurních prací. Za některé modely by se jistě nemusel stydět ani Kaplický:-)
Fotografie z obou akcí zde:

7. 12. jsme vyrazili na adventní dílny do Národního zemědělskho muzea na Letnou. Vytvořili jsme si originální vánoční přáníčka a také ozdoby z přírodních materiálů (z ovčí vlny a z lýka). Poté jsme prošli expozice věnované rybníkářství, lesnictví či gastronomii. Nakonec jsme se rozhlédli po Praze ze střešní terasy muzea.
Fotografie z akce zde:

25. 11. 2021 jsme se vypravili přes Karlův most a Kampu do kostela u tzv. Pražského Jezulátka. Tam nás čekali tři skvělí dobrovolníci, kteří nás provedli po stopách Pražského Jezulátka od přízemí, přes kůr, muzeum šatiček, až po zvonici (i když se někteří báli, zvládli jsme to nakonec všichni - rozhled ze zvonice na Prahu byl úžasný). Dozvěděli jsme se toho spoustu nejen o kostele a Jezulátku, ale také o místních karmelitánech, pomoci druhým a o sobě samých.
Fotografie z akce zde:

Složka s fotkami z akce

A jako bonus jedno foto s orlojem...