Duchovně-pastorační plán

Tento duchovně-pastorační plán zahrnuje aktivity směřující k žákům, pedagogům a rodičům.

Hlavní cíle

• Reflektovat průběh liturgického roku a vést žáky k vnímání souvislostí mezi kalendářním a liturgickým rokem, mezi lidským životem a Boží přítomností. Vnímat bohatství, smysl a vzájemnou propojenost běhu kalendářního roku s liturgickým. Vnímat velikost a hodnotu člověka, lidskost a velikost Boha „v čase“.

• Utvářet vztah k duchovním a křesťanským hodnotám, porozumět některým tradicím.

• Podpořit klima a atmosféru školy, podpořit kulturu a kvalitu školy, vzájemné vztahy společenství, ale i rozvoj osobnosti každého žáka.

• Vytvářet rozměr a přesah církevní školy.

Pravidelné aktivity

• Součástí vzdělávání je výuka náboženství jako povinného předmětu v každém ročníku. Je součástí školního vzdělávacího programu.
  • Škola má ustanoveného školního kaplana, který zde působí, je k dispozici žákům, zaměstnancům, rodičům, spolupracuje s vedením školy, pedagogy, účastní se pedagogických rad. Nabízí svátostnou pastorační službu. Působí i jako pedagog. Je vždy přítomen po mši svaté ve škole, školní družině, školním klubu a je k dispozici k případným rozhovorům, žádostem o přijetí svátostí apod. Individuálně je možné se s ním domluvit i v jiném čase. Vede výuku náboženství napříč ročníky. Spolu se sr. Benedictou, paními učitelkami Annou Vehovskou a Lenkou Pecharovou a panem učitelem Jeřábkem realizují tzv. ranní zpívání. Dle potřeby a domluvy je zapojen i do dalších aktivit a projektů školy.
  • Každé ráno na každém stupni zvlášť probíhá tzv. ranní zpívání. Žáci se společně sejdou a prostřednictvím různých témat, příběhů a úvah k zamyšlení jsou jim přibližovány křesťanské i obecně lidské hodnoty. Na 1. stupni je toto spojeno i se zpěvem písní.
  • 1x za měsíc je mše svatá pro 1. stupeň ve školní kapli či kostele v blízkém okolí.
  • 1x za měsíc je mše svatá pro 2. stupeň ve školní kapli či kostele v blízkém okolí.
  • V postní době budou mít zaměstnanci školy možnost prožití duchovní obnovy v barokním refektáři kláštera sv. Jiljí pod patronací otců dominikánů.
  • 1x za rok proběhne duchovní obnova pro skupinky našich žáků rozdělené podle věku. Žáci budou moci strávit den v klášteře, čekají je hry, rozhovory i slovo s duchovním rozměrem a k dispozici jim budou členové dominikánské rodiny v rolích kazatelů i naslouchajících a vstřícných uší a srdcí.