Blog 1. třídy

Pátek, 1. Březen 2019

Dobrý den,
 po týdnu opět přináším další informace ze školního dění a domácí úkoly.
  
 Slabikář - čteme u písmene Ž na straně 21. Budu zkoušet čtení na straně 19, dobří čtenáři mohou číst ukázku z vlastní knihy.
  
 Matematika pracovní sešit - strana 20, 21, 22/1, 23 celá, 25 celá.  Pracovní sešity jsou vybrány u mě, v pondělí je rozdám.
  
 Nacvičovali jsme psaní malého psacího p a napojování písmene p se samohláskami.
  
 Co se nám podařilo?
 Ve středu jsme pracovali ve čtenářských skupinách. Děti přečetly vzkaz, v rámci skupiny se jednotně rozhodly pro jeden druh pizzy a spravedlivě se o ní děti podělily. Psali jsme inkoustem. Trénujeme písmenkové dvojice ( velké tiskací písmeno, malé psací písmeno ). Mám radost!!!!
  
 Co nás čeká?
 Ve čtvrtek  7. března nás čeká mše na Strahově a následná vernisáž výstavy. Ve čtvrtek budou děti potřebovat penál, písanku, svačinu a pití. Do školy se vrátíme kolem 13. hodiny, aby děti stihly kroužky.
  
 V úterý 5. března bude pokračovat psaní inkoustem. Prosím, přizpůsobte tomu oděv.
  
 V pátek 15. března budou v rámci pracovních činností děti šít kouzelný váček na písmenka. Látku, jehlu a niť s sebou. Váček by měl mít velikost školního sešitu A5.
  
 Domácí úkoly
 Vzhledem k tomu, že jsem shodou nemilých okolností nucen založit nové sešity na domácí psaní, tak děti dostanou předepsanou stranu v pondělí. Jinak platí trénování čtení na straně 19 ve SLABIKÁŔI. Dále se zájemci mohou dobrovolně hlásit na psací souboj s dvojicemi písmen ( psací a tiskací ). Doplň si v penále psatelky základních barev, ořezej tužky a překontroluj, zda ještě píše fixa na psací tabulku, případně zakup jinou.
  
 Hezký víkend
 Martin Prokopius

Pátek, 25. Leden 2019

 

Dobrý den,
 po týdnu opět přináším nějaké novinky a informace ze školy.
  
 Domácí úkoly
 Piš předepsané ch. Většina dětí píše do domácího sešitu, kdo nemá předepsáno v domácím sešitě, píše na předepsaný papír. V případě potřeby v pondělí dodám i předepsaný papír.
 Trénuj sčítání a odčítání do 10.
 Trénuj čtení ve SLABIKÁŘI II u písmene C.
  
 Co děláme ve škole?
 O prvouce jsme si pouštěli Moudronosa - díl Voda, Můj dům a Šaty. Potom jsme si o všem vyprávěli a děti měly zajímavé postřehy.
 V početníčku z matematiky jsme udělali strany 1,2,3,4 a 5. Početníček mám vybraný ke kontrole.
 V pracovním sešitě z matematiky jsme došli do strany 8 k hornímu cvičení. Matematika je také vybrána.
 Dále zkoušíme psát k tiskacím písmenům správné malé psací písmeno. Jedná se o písmeno A,E,I,O,U, M, N, C, S, D, B.
 Trénujeme psaní číslic 8,9 a 10.
  
 Co nás čeká?
 V pondělí budeme na prvouku používat nůžky a lepidlo. V úterý budeme hledat jako rytíři tajný kód a luštit zašifrovanou zprávu. Ve středu nás od 17 hodin čeká ples. Lístky si stále můžete zakoupit přímo u mě. Ve čtvrtek se budeme 2 hodiny ( první ) učit, potom bude mše a rozdávání vysvědčení.
  
 Hezký víkend
 Martin Prokopius

Sobota, 15. Prosinec 2018

Vážení rodiče,
 včera jsem zaslal mail s domácími úkoly v písankovém sešitě, pár jedinců má ještě předepsáno ve cvičném sešitě s krtkem, který dokončují. Prosím o vypracování a dodržení všech zásad správního psaní. Za jeden večer nelze ty úkoly kvalitně vypracovat. Mám zacíleno na pár borců, kteří vědomě neodevzdávají domácí úkoly, vím o nich a zatím vyčkávám, zda to sami za pomoci rodičů napraví. 
  
 Probraná látka tohoto týdne
 Projekt Rytíř - povídali jsme si o různých rytířských řádech, o přijímání do řádů a o ctnostech. Také jsme si povídali o jednotlivých insigniích různých řádů. Potom každý napsal žádost o přijetí za čekatele do řádu do cvičného písankového sešitu a obtisknul si tam prst. Jsem nadšený, jak to krásně všichni napsali. Kdo chyběl, napíše žádost v úterý, musí mě sám oslovit, že ji chce napsat a pokračovat ve hře!!!!
 Slabikář - dělali jsme písmeno D,d. Je udělána strana 30, 31.
 Matematika - pracovní sešit strana 40,41, 42, 43, 44 a 45. Dále jsme trénovali zápis a výpočet příkladů z tabule do školního sešitu.
 Psaní - nacvičujeme l,e, b, h. Ve Veselé písance jsme dělali stranu 8.
  
 Nezapomeňte v pondělí na vyplněné přihlášky na hory!!!! Jestli má ještě někdo zájem o hory a nedostal přihlášku, napište mi SMS zprávu, navýšili jsme kapacitu o skoro 20 míst!!!
  
 Co nás čeká?
 V úterý budeme probouzet první dvě hodiny trpělivost, čeká nás pletení a pečení vánoček na odpolední trhy. Doporučuji, aby všichni měli zástěru, případně nějakou pracovní košili na práci s těstem. Já vše nakoupím a přivezu připravené těsto, v 8,45 vypukne velké pletení vánoček a následné pečení. Mimo pečení budeme vyrábět cenovky na trhy, pokračovat v projektu rytíř, někteří absentéři budou vystřihovat postavu rytíře. Určitě si s sebou do aktovky přibalte normální školní potřeby, budeme i číst.
 Odpolední trh začíná v 15 hodin. Od 15 hodin do cca 15,30 bude v kapli koncert, potom začne vlastní prodej na dvoře. Já u prodeje budu, budu se snažit pomáhat s vracením peněz a s prodejem. Kolem 17. hodiny bude zakončení trhů a následný úklid. Paní družinářka (případně já) bude družinové děti po 14,40 odvádět z družiny na trhy, kde si budou vybalovat zboží a připravovat ho na trhy. Výtěžek z trhů jde do společné třídní kasy.
 Zboží z domova je možno nechat ráno od 8 hodin u mě v kabinetě. Bylo by fajn, aby také bylo podepsáno. Společně ho tam s dětmi odpoledne odneseme. Trhy probíhají venku, doporučuji teplé oblečení jako na koně a na hory!!!
  
 V pátek dopoledne bude probíhat vánoční postání u stromku a besídka spojená s nadílkou. Jestli bude někdo chtít dát někomu nějaký dáreček, doporučuji, aby byl dobře zabalen a čitelně na něm bylo celé jméno a třída obdarovaného.
  
 Hezkou neděli
 Martin Prokopius

 

Pátek, 30. Listopad 2018

Domácí úkoly a informace ze školy

Cvičná písanka s krtkem - piš předepsaná písmena d, m, n, a, o. Každý žák má předepsaná písmenka podle jeho aktuální potřeby.

Dále opiš do cvičného sešitu naše rytířské ctnosti tiskacími písmeny. STATEČNOST, VĚRNOST, ŠTĚDROST, ZDVOŘILOST, ČEST, VÍRA. Každou ctnost napiš na samostatný řádek. Ve cvičném sešitě je známka z našeho prvního většího diktátu. Úspěšní žáci dostali jedničku, neúspěšní nedostali nic.

Trénuj čtení ze slabikáře na straně 20 a 21.

 

 

Pátek, 16. Listopad 2018

 

Vážení rodiče,
 opět posílám pár informací o dění ze školy a také zadání domácích úkolů.
  
 Probraná látka tohoto týdne
 M - psaní číslice 3,4, 5 a  porovnávání čísel pomocí  znamének. V pracovním sešitě jsme došli na stranu 31. Na straně 31 jsme dělali 31/2, 31/4, 31/5. Na straně 30 jsme dělali cv. 1,2 a týpí.
  
 Slabikář - písmeno J. Je potřeba dávat důraz na skládání slov ze slabik u cvičení 3 na str. 9. Stranu 10 jsme dělali po cvičení 3 a na straně 11 jsme dělali 1,2,3.
  
 Písanka - trénujeme nácvik na malé psací i, u, a, o. Také tato písmena byla trénována na papír. V písance jsme dělali do strany 5. V písance po důkladném natrénování se píše pouze na modré řádky. Zkusme to respektovat!
  
 Domácí úkoly
 Cvičný sešit s krtkem - piš předepsaná písmena a číslice. Mnozí žáci neudělali úkol z minulého týdne v sešitě s krtkem, prosím o urychlené doplnění.
 Slabikář - trénuj čtení na straně 10 a 11. Případní zájemci mohou předvádět čtení z vlastní knihy. Čtení budou žáci předvádět v pondělí a v úterý.
 Nezapomeň během víkendu ošetřit a doplnit svoji zbroj v penálu. Je potřeba ořezat tužky, některé krátké špačky vyměnit za nové tužky.
  
 Chystané akce
 Ve středu půjdeme hned v 8,30 do skanzenu v Liboci. Budeme mlátit obilí a vyzkoušíme si pečení kváskového chleba. Dorazíme zpět do školy opět kolem 13. hodiny. S sebou opět 60 korun.
  
 Hezký víkend
 Martin Prokopius

Pátek, 19. Říjen 2018

Probraná látka

Živá abeceda - vše do strany 49. Kdo chodil do školy, nemusí tam nic dodělávat.

Psali jsme diktát velkými psacími písmeny s důrazem na interpunkci.

Máma, pusa, Pepa, laso, lámu, sama, sůl.

Trénovali jsme opis.

Ema, Ela, Pepa a Ála.

Dodělali jsme projekt Drak.

Matematika - trénujeme psaní číslic 1, 2 a 3.

Prvouka - povídáme si o rodině. Dívali jsme se na jeden díl pořadu Moudronos, který se jmenuje Od kolébky do hrobu.

Domácí úkoly

Podepiš a obal si sešit, do kterého trénujeme číslice. Máš tam předepsanou číslici 3, dodělej to do středy. Piš hezky, netlač, dodržuj velikost a sklon. Trénuj čtení slabik na straně  48 a 49.

Dodělávky v písance

David Šedivý - str. 25 a 29

Jan Hartoš - str. 36

Viktorka - str. 36 a 37

Berenika - str. 31

Kryštof Kouřil - zkusí znovu stranu smrk na straně 35.

Badu - str. 35

Hynek - str. 29

Jasmína - str. 31

Anežka - str. 31

Evelína - str. 36

Maja - str. 35

Miriam - str. 35

Středa, 17. Říjen 2018

Vážení rodiče,

dovoluji si přinést pár nových informací ze školy.

Změna jídelny

Věnujte, prosím, pozornost všem instrukcím ohledně změny jídelny. Obědy se budou platit na jiné číslo účtu. Je to 13 63 80 11/0100. Do 25. 10. musí odejít platba. Dále je nutno si zakoupit u paní Rálkové v kanceláři v Soukenické 20 čip za 150 korun. Všem údajně paní ředitelka posílala mail s informacemi.

 

Veselá škola v televizi

V neděli bude Křesťanský magazín vysílat reportáž o Veselé škole.

 

Chystané enviromentální  celodopolední venkovní akce

14. listopadu - orba a setí obilí

21. listopadu - mlácení obilí, pečení chleba ve skanzenu v Liboci

 

Domácí úkoly

Trénuj čtení slabik na straně 46,47 a 48.  Trénuj psaní slabik podle diktátu na straně 48/5. Trénuj psaní číslice 3. V pondělí každý žák dostane sešit A5, do kterého budeme psát číslice. Písanky  jsou na kontrole u vedení školy.

Pátek, 12. Říjen 2018

Dobrý den,
zasílám přehled probrané látky za celý týden.
 
Živá abeceda
Začali jsme dělat písmeno U. V učebnici si jej mohou vybarvit.
 
Psali jsme první diktát.
Máma
Ola
Ála
Ema
Sele
 
Opisovali jsme z tabule větu:
EMA, OLA A ÁLA MÁ MÁMU.
 
Projekt drak
V úterý jsme kreslili na velkou čtvrtku draky, ty jsme pak vystřihovali a každý drak nese nějaké poselství. Na další čtvrtku jsme kreslili písmena, ta jsme si vystříhli a následující úterý z nich budeme skládat poselství, které ponese drak každého žáka. Tím jsme se bavili celé 2 hodiny.
 
Písanka
Dodělej stranu 24 a 25.
 
Matematika
V pracovním sešitě jsme došli na stranu 23. Ta je hotová.
 
Číslice
Velice intenzivně trénujeme psaní číslice 3.
 
Hodně zdaru
Martin Prokopius
 
 

Sobota, 6. Říjen 2018

Vážení rodiče,
po týdnu opět přináším další informace o dění ve školy a také si dovoluji připojit pár úkolů.
 
Probraná látka
Matematika - pracovní sešit
Děláno do strany 20.  Na straně 20 jsme trénovali psaní číslice 2, v příštím týdnu budeme v trénovaní psaní číslic vydatně pokračovat.
Děti dostanou opravené pracovní sešity v pondělí, mám je vybrané u sebe.
Dále trénujeme pamětní sčítání a odčítání do 5.
 
Prvouka
Povídáme si o podzimu, probírali jsme stěhovavé ptáky a hibernující zvířata. Říkali jsme si o rozdílu mezi stálou a proměnlivou tělesnou teplotou. V učebnici jsme vybarvovali ptáky na straně 14 a ovoce na straně 15.

Živá abeceda

Začali jsme dělat písmenko P. V učebnici jsme dělali cvičení 38/3 a 4, 39/1, 4. Zbylá cvičení na těchto stranách budemedodělávat příští týden ve škole.

 

Písanka

Mělo by být hotovo vše do strany 23. Kdo nemá, prosím o dodělání! Dále jsme dělali draka na straně 28 a kreslili jsme draky na volné listy papíru.

 

Domácí úkoly

Na straně 29 v písance nakresli draka s ostny. Pracuj pomalu, pečlivě a s velmi dobře ořezanou tužkou. Draka pojmenuj velkými tiskacími písmeny a celý obrázek můžeš vybarvit pastelkami.

 

Trénuj čtení slabik na straně 40 a 41. Šikovní čtenáři si opět mohou v pondělí vzít vlastní knihu.

 

Obal si písanku, jedná se hlavně o ušpiněné písanky.

 

Ukliď si v penálu, vše doplň a ořezej. V úterý budeme potřebovat i nůžky na český jazyk. Čeká nás malý projektík!

 

Pěkný víkend

Martin Prokopius

 

Čtvrtek, 4. Říjen 2018

Vážení rodiče,
dovoluji si připomenout, že zítra po ranním zpívání vyrážíme na Vyšehrad na představení Otěstánek. Ve škole budeme zpět okolo 12,20. Po návratu do školy bude normálně fungovat družina.
 
Dnes jsem si vybral písanky a pracovní sešit z matematiky, vše vrátím zítra.
 
Doporučuji, aby zítra měly děti s sebou v aktovce desky na písanku a pracovní sešit z matematiky, svačinu a pití. Na Vyšehrad pojedeme metrem.
 
Hezký den
Martin Prokopius

Stránky