Dopis zaměstnanců Veselé školy

Vaše Eminence, vážený pane kardinále,

jako učitelé a zaměstnanci Veselé školy, zřizované Arcibiskupstvím pražským, se ostře ohrazujeme proti odvolání ředitelky školy, paní Mgr. Jany Válkové, biskupem Václavem Malým dne 22.6. 2018.

Prohlašujeme, že:

1) neexistuje reálný a pádný důvod k odvolání, protože škola pod vedením Jany Válkové dlouhodobě vykazuje příznivý vývoj, vize a je garantem vysoce profesionální práce s dětmi, jak lze

prokazatelně zjistit z každoročních výročních zpráv školy, četných pochvalných vyjádření rodičů, mimořádných úspěšných vzdělávacích i uměleckých aktivit, které škola pravidelně vykazuje a zvláště ze spokojenosti dětí, které rády do školy chodí a vzdělávají se zde.

2) naše škola dlouhodobě pracuje na rozvoji nejen své interní koncepce, ale zamýšlí se i nad budoucností církevních škol a jejich oprávněném místu v našem školském systému. Náš tým vytvořil „Návrh koncepce církevních škol“, kterou jsme i Vám osobně předali při Vaší návštěvě ve Veselé škole dne 21.9.2017.

3)naše škola nabízí rodinné, přátelské a podporující prostředí, které kontinuálně vytváří komunitu dětí i rodičů, založenou na zásadách křesťanské víry, uplatňující křesťanské zásady a hodnoty evangelia, každodenně žitého a připomínaného. Zároveň se stala trvalým útočištěm mnoha dětí s nejrůznější škálou podpůrných opatření, kterým nedokázalo trvale pomoci klasické státní i speciální školství. Takový přístup, jakož i spojení ZŠ a ZUŠ, je v současném školství a společnosti mimořádný a stále více vyhledávaný, o čemž svědčí zájem o školu, který vysoce převyšuje její kapacitu.

Žádáme Vás proto o změnu stanoviska jako zřizovatele a o zrušení rozhodnutí odvolání paní ředitelky Mgr. Jany Válkové. Jako učitelé nemůžeme být loajální ke zřizovateli, který jedná tímto nekorektním a nekompetentním způsobem, vyvíjí pouze opakovanou kontrolní činnost, bez sdělení vizí, které jako zřizovatel má.

Požadujeme také prošetření a kontrolu práce Referátu církevního školství AP pod vedením biskupa Václava Malého a Mgr. Moniky Vagenknechtové.

Žádáme, aby nebyla naše mnohaletá práce znehodnocována nekoncepčními kroky těchto pracovníků. Považujeme odvolání ředitelky za nesprávné a nespravedlivé.

V Praze dne 23.6.2018                         Za učitele a zaměstnance Veselé školy:

Mgr. Alena Brožová, zástupkyně

Mgr. David Válka, zástupce